SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Co zrobić z oszczędnościami, aby na nich zarabiać?

Co zrobić z oszczędnościami
Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Niewiele osób w naszym kraju posiada oszczędności. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do odkładania pieniędzy na tzw. czarną godzinę. Głównymi powodami jest brak nawyku oszczędzania i niewielka wiedza na temat produktów finansowych, które pozwalają bezpiecznie oszczędzać pieniądze.

Jedną z możliwości bezpiecznego inwestowania oszczędności jest wybór depozytu bankowego z oprocentowaniem. Lokaty gwarantują dwie podstawowe rzeczy: bezpieczeństwo i zysk. Poza tym, są to bardzo proste produkty oszczędnościowe, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy finansowej.

Co zrobić z oszczędnościami?

Bezpieczeństwo lokat bankowych bierze się z charakteru działalności banków. Lokaty są przyjmowane przez banki, które prowadzą działalność w oparciu o restrykcyjne przepisy. Banki to instytucje zaufania publicznego, dlatego nie mogą pozwolić sobie na utratę środków zdeponowanych przez klientów. Banki objęte są wymogami kapitałowymi, a środki ulokowane przez klientów są pod ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gwarancje depozytów bankowych sięgają 100 tys. euro równowartości w złotych. Oznacza to, że posiadając na lokacie w banku ok. 400 tys. zł, w przypadku bankructwa banku – odzyskamy zdeponowane tam środki.

Lokaty to nie tylko bezpieczeństwo. Depozyty bankowe mogą przynosić także zyski – jeśli posiadają oprocentowanie. Od wysokości oprocentowania zależy to, ile zarobimy na lokacie. Na kwotę odsetkową wpływa, oprócz oprocentowania, rodzaj kapitalizacji oraz termin zapadalności. Warto także pamiętać o tym, że od zysków kapitałowych pobierany jest podatek wynoszący 19%.

Szukając atrakcyjnych lokat, w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę właśnie na rentowność depozytów. Nie tylko wysokość oprocentowania decyduje o przyszłych zyskach. Ważna w tym kontekście jest kapitalizacja odsetek. Jeśli odbywa się często, to zarobimy więcej dzięki zasadzie procentu składanego. Najlepiej wybierać lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, chociaż takie oferty są ciężko dostępne.

W kwestii zysków z lokat, ważny jest także termin zapadalności, czyli okres na jaki jest otwierana lokata. Im dłuższy okres oszczędzania, tym wyższe zyski z lokaty. Przy tym jednak warto pamiętać, że deponując oszczędności na lokacie, zamrażamy je przez co wycofując środki przed upłynięciem terminu zapadalności, tracimy odsetki.

Od zysków z lokat pobierany jest podatek potocznie nazywany podatkiem Belki. Wynosi 19% i pomniejsza on tylko zyski. Jest należny od wszelkiego rodzaju zysków kapitałowych, w tym od np. zysków z akcji lub obligacji. Podatek jest pobierany automatycznie przez banki w momencie zakończenia lokaty.

Duża część polskiego społeczeństwa decyduje się na lokaty, ponieważ są to proste produkty oszczędnościowe, które umożliwiają bezpiecznie zarabianie na oszczędnościach. Taka charakterystyka skłania nas do lokowania wolnych środków, właśnie na takich depozytach. Wydaj się, że taka sytuacja utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas.