SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir na 2021 rok:

ELIXIR – co warto wiedzieć o systemie rozliczeń międzybankowych?

system elixir

Nie każdy ma świadomość tego, że za naszymi codziennymi przelewami elektronicznymi, opłatami rachunków i innymi transakcjami w sieci, stoi pewien system opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeń i to właśnie od niego zależy, kiedy dojdą wysłane przez Ciebie pieniądze, albo to kiedy otrzymasz pieniądze wysłane przez kogoś. Dzięki znajomości działania systemu rozliczeń międzybankowych, będziesz bardziej świadomy, kiedy i o jakich porach dnia wysyłać swoje pieniądze tak, aby były księgowane efektywnie i zostały przelane na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Poprzednim systemem przelewów międzybankowych w Polsce był Sybir i działał do 2004 roku. Niestety wymagał on przesyłania między bankami papierowych dokumentów, przez co był mało efektywny, a przelew trwał dłużej. ELIXIR w przeciwieństwie do swojego starszego brata opiera się całkowicie na teletransmisji danych, dzięki czemu komunikaty o zleceniach płatniczych między bankami wykonywane są szybko i sprawnie.

Jakie komunikaty obsługuje ELIXIR?

  • wpłaty gotówkowe, polecenia przelewu,
  • składki ZUS,
  • płatności podatkowe,
  • polecenia zapłaty,
  • Gospodarcze Obciążenia Bezpośrednie,
  • czeki,
  • zwroty.

 

Jak działa ELIXIR?

Czas realizacji przelewów między bankami wynosi minimum 2 godziny, a przelewy w obrębie jednego banku dokonywane są natychmiastowo, w ciągu kilku minut. Komunikaty o transakcjach między podmiotami przekazywane są w systemie trzy razy w ciągu dnia, w trzech oddzielnych sesjach – porannej, południowej i popołudniowej. Godziny sesji systemu ELIXIR ustalone są jako stałe, inaczej to wygląda z księgowaniem środków u klientów w poszczególnych bankach i mogą one się od siebie różnić.

 

Jak widać księgowanie poszczególnych sesji w każdym z banków sporo się od siebie różni, a taka tabela z pewnością pozwoli Wam na bardziej umiejętne dokonywanie transakcji, a jak wyglądają stałe sesje w systemie ELIXIR?

 

SESJA PORANNA:

  • godzina 9.30 – początek sesji, godzina 11 – koniec sesji

 

SESJA POŁUDNIOWA:

  • godzina 13.30 – początek sesji, godzina 15 – koniec sesji

 

SESJA POPOŁUDNIOWA:

  • godzina 16 – początek sesji, godzina 17.30 – koniec sesji

 

Pamiętajmy, że system ELIXIR nie działa w soboty i niedziele oraz dni świąteczne, minimalny czas przekazania pieniędzy to 2 godziny, a maksymalny 1 dzień roboczy, który może się przedłużyć, jeśli np. nie zdążyłeś ze swoją transakcją na sesję popołudniową, a następny dzień jest dniem świątecznym lub weekendem.

Istnieje też od 2005 roku system EuroELIXIR, który służy do obsługi rozliczeń krajowych oraz transgranicznych w EURO.

Inne systemy rozliczeń międzybankowych działające w Polsce

SORBNET

System szybkich przelewów wysokogotówkowych. SORBNET jest systemem działającym w czasie rzeczywistym. Transakcja księgowana jest na koncie odbiorcy zazwyczaj już w ciągu godziny, nie ma też górnego limitu przelewu, co oznacza, że możesz przelać tyle pieniędzy, ile chcesz. Największą wadą tego systemu jest wysoka opłata za dokonanie transakcji, która wynosi jednorazowo około 30 zł.

BlueCash

Ciekawy system transakcji ekspresowych, używany zazwyczaj do płacenia w internecie np. za rachunki takie jak abonament za telefon komórkowy. Dlaczego przelewy działają tu szybko? Ponieważ polegają na wykonaniu dwóch przelewów wewnątrzbankowych. Na przykład ty przelewasz pieniądze z mBanku na rachunek BlueCash założony w mBanku, a następnie BlueCash przekazuje Twoje pieniądze dalej chociażby ze swojego rachunku w banku PKO do odbiorcy, który posiada rachunek w PKO.

O nas

SesjeElixirow.pl to portal udostępniający aktualne informacji o sesjach elixir oraz o bankach w Polsce.

Nowe wpisy: