SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir na 2021 rok:

Konto walutowe

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się konto walutowe. Konto w walucie obcej jest podstawową ofertą proponowaną przez większość banków, należy porównać w rankingu i wybrać najlepszą ofertę. Otwarcie rachunku w euro czy w dolarach daje wiele dodatkowych możliwości oraz udogodnień. Dzięki rachunku walutowemu mamy możliwość zrobienia taniej zakupów przez Internet, kupić inną walutę w korzystnej cenie lub oszczędzać w walucie. Oczywiście takie konto jest niezbędne dla osób, które posiadają kredyt w walucie. Założenie rachunku walutowego nie wymaga wielu skomplikowanych procedur. W niektórych bankach można je otworzyć w zaledwie kilka minut. Niektóre banki umożliwiają swoim klientom wysłanie wniosku drogą elektroniczną, pod warunkiem osobistego podpisania umowy w oddziale.

Przed otwarciem konta trzeba w miarę wcześnie sprawdzić czy dana instytucja wymaga uprzedniej wpłaty minimalnej oraz jakie obowiązują stałe opłaty związane z prowadzenie konta. Dodatkowo warto zapoznać się opłatami związanymi z wydaniem karty płatniczej i za przeprowadzanie transakcji.

Opłaty za prowadzenie konta walutowego

Konta walutowe, które zostały założone do spłaty kredytów hipotecznych w walucie, mają obowiązek z mocy ustawy antyspreadowej być bezpłatne. W związku z tym banki nie pobierają opłaty za utrzymanie konta walutowego, mogą natomiast pobierać prowizje za korzystanie z karty płatniczej.
Opłaty za karty płatnicze pobierane są w złotówkach lub w walucie, w której mamy konto. Bardzo często pierwszy rok użytkowania karty jest za darmo. Karta płatnicza do rachunku jest tylko opcją dodatkową, która może okazać się bardzo przydatna zwłaszcza podczas zagranicznej podróży. Wypłaty z bankomatów zagranicznych jest w wielu przypadkach również darmowa, jednak warto najpierw to w miarę wcześniej sprawdzić telefonując na infolinię danego banku.

Jeżeli mamy zamiar w przyszłości przelewać pieniądze z rachunku walutowego na inny rachunek należy wcześniej zadzwonić na infolinię banku i dokładnie sprawdzić, jakie są koszty pobierane za każdy jednorazowy przelew, ponieważ opłaty mogą się różnić w zależności od tego, na jakie konto przelewamy pieniądze i do jakiego kraju. Za przelew europejski, w euro możemy zapłacić około 5-10 zł. Za przeprowadzenie transakcji w innych walutach i poza Unię Europejską, opłaty mogą być znacznie wyższe, dlatego warto wcześniej dokładnie zapoznać się z cenami usługi.

Konto walutowe, a przelewy bankowe

Walutowe konto może być dla nas bardzo przydatne, jeśli chcemy utrzymać fundusze w walucie w banku, jeśli obecny kurs waluty nie jest zbytnio dla nas korzystny. Gdy spłacamy kredyt hipoteczny w walucie, jesteśmy aktywnymi kupującymi w zagranicznych sklepach internetowych oraz gdy często podróżujemy za granicę lub zamierzamy pobyć jakiś czas za granicą. Warto założyć rachunek walutowy wtedy, gdy otrzymujemy stałe wpływy pieniężne z zagranicy, np. wypłaty, emerytury, renty czy zwroty podatków.

Wszystkie dodatkowe usługi związane z rachunkiem są analogiczne przypisane do kont prowadzonych w złotych. Konto zapewnia dokonywanie wpłat i wypłat, przelewów krajowych i zagranicznych, gwarantuje atrakcyjne lokaty walutowe i otrzymanie karty płatniczej. W zdecydowanej większości banków oferowane konta są bezpłatne i nieoprocentowane. Mogą się jednak między sobą różnić: kosztami przelewów wysłanych za granicę, kosztami przelewów wpływających na rachunek, możliwością wydania karty debetowej, koniecznością założenia konta w złotych w tym samym banku.

Jeżeli planujemy przechować swoje fundusze w walucie, to powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz koszty utrzymania rachunku. Tak, aby nasze środki nie traciły na wartości, a nawet przynosiły minimalny zysk, dlatego warto szukać i zapytać o walutowe konta oszczędnościowe i lokaty. Jeżeli konto ma za zadanie spłacania kredytu hipotecznego bezpośrednio w walucie, należy szczególną uwagę zwrócić na koszty przelewów walutowych, które będąc w ramach jednego banku są zazwyczaj bezpłatne oraz na ewentualne opłaty za przeprowadzenie transakcji walutowych w oddziałach banków.

Osobom, którym rachunek służy głownie do przyjmowania wynagrodzenia z zagranicy, powinny na początku przede wszystkim sprawdzić, czy bank nie pobiera dodatkowej prowizji za przelewy przychodzące. Banki w większości udostępniają tą operację bezpłatnie, jednak w niektórych bankach koszt ten wynosi około 30 zł.

SesjeElixirow.pl