Kredyt na samochód – co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Kredyt na samochód, podobnie jak każdy inny kredyt czy pożyczka, wiąże się z potrzebą podpisania umowy.

My, jako kredytobiorcy powinniśmy pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy, zapoznaniu się z jej niuansami oraz zwróceniu się do pracownika banku z pytaniami, w razie jakichkolwiek wątpliwości. Jednak przed wizytą w banku warto się przygotować i wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

Co wybrać - kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy

Przede wszystkim należy pamiętać, że kredyt na samochód jest kredytem celowym. W związku z tym kredytobiorca musi dokładnie rozliczyć się z całości pożyczonej kwoty. Niedopuszczalne jest, aby część pożyczonych pieniędzy została przekazana na zupełnie inny cel. Możliwe jest jednak, aby środki z kredytu na auto przeznaczyć na dodatkowe opłaty związane z pojazdem, czyli na przykład opłatę rejestracyjną czy ubezpieczenie pojazdu. W razie takiej potrzeby należy zwyczajnie skorzystać z pożyczki gotówkowej. W przypadku tego produktu bankowego kredytobiorca nie ma obowiązku tłumaczenia i udowadniania celu, na jaki zostały przeznaczone pieniądze z kredytu.

Co jest najważniejsze w kredycie na samochód

Najważniejszymi informacjami, o których trzeba pamiętać przed podpisaniem umowy na kredyt na samochód jest wysokość RRSO oraz celowość kredytu, która musi zostać wykazana przed bankiem. Zanim podpiszemy umowę, upewnijmy się dokładnie, na co możemy przeznaczyć środki z kredytu na auto, gdyż zakres kredytowania może się różnić w zależności od banku.

Różnić może się również kwestia kredytowania samochodów używanych czy też informacja o wysokości wkładu własnego. Często nie jest on konieczny, jednak są banki, które wymagają takiego wkładu od kredytobiorcy i dlatego dobrze jest o to zapytać, aby uniknąć rozczarowania czy kosztownych niedopowiedzeń. Kwestią wartą uwagi, również w przypadku kredytu na auto, jest informacja o warunkach wcześniejszej spłaty kredytu. Ponadto należy sprawdzić czy wszystkie informacje zawarte w umowie są zgodne z tymi, które podczas wstępnej rozmowy zaprezentował nam przedstawiciel banku.


Księgowanie przelewów

Przelewy

Elixir sesje w bankach są obsługiwane przez system ...

Więcej

Banki w Polsce

Najpopularniejsze Banki - PEKAO SA, PKO BP, mBank

Więcej

Banki

Banki - Alior, BZ WBK, ING, Millennium

Więcej