Godziny księgowania przelewów bankowych


Elixir sesje w bankach są obsługiwane przez system Elixir przy wymianie komunikatów o przelewach bankowych. Cały system polega na przemieszczaniu się pieniędzy pomiędzy różnymi bankami, przelew krąży pomiędzy sesjami wychodzącymi, przychodzącymi oraz sesjami KIR banku NBP, które odbywają się w godzinach:
(poranna 9:30 - 11:00; popołudniowa 13:30 - 15:00; wieczorna 16:00 - 17:30).

Przelewy Elixir między sesje bankowe wychodzące i przychodzące?

Przelewy bankowe wysłane w sesjach znajdą się na koncie od poniedziałku do piątku w 2016 roku, natomiast w soboty, niedziele i w święta sesje bankowe są zamknięte. W tabeli można wyliczyć godzinę księgowania przelewów biorąc pod uwagę zawartość całego systemu Elixir, sesje wychodzące z banku nadawcy, pierwsza sesja eliksir wychodząca po zleceniu przelewu odpowiada za księgowane i wysłanie pieniędzy. Przelew jest transferowany do banku NBP w sesje KIR, tam jest przetwarzany i przesyłany do docelowego banku w sesje przychodzące, wtedy rzeczywiście znajduje się na rachunku bankowym. Banki same wprowadzają własne godziny sesji Elixir przychodzące i wychodzące, do których muszą się stosować, przeważnie mają po trzy transze przychodzące i wychodzące, ale zdarzają się i ciągłe sesje, w których pieniądze są księgowanie co kilkadziesiąt minut i przez to nie można przewidzieć idealnej godziny w jakiej przelew wejdzie na rachunek. Przelew bankowy musi dojść najpóźniej do następnego dnia roboczego po jego przyjęciu, tak nakazuje dyrektywa unijna.

Na czym polega system ELIXIR

Elixir działa na współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową, przesyła komunikaty elektroniczne pomiędzy bankami o wysokości przelewów bankowych w wymianie komunikatów o zleceniach płatniczych rozrachunku netto. W systemie są zlecane i księgowane przelewy wynikające ze zleceń indywidualnych klientów i firm. System Elixir zajmuje się transferowaniem przelewów między kontami różnych banków oraz rejestrują danych źródłowych z dokumentów przy nadawaniu i weryfikowaniu podpisów cyfrowych.

Przelicz kiedy dojdzie przelew?

Można również w kalkulatorze obliczyć czas w jakim przelew dojdzie na konto bankowe, jednak ze względu, że banki księgują przelewy w godzinach od/do to w niektórych przypadkach nie da się obliczyć dokładnego czasu dotarcia kasy, tylko godzinę przybliżoną.

Kiedy dojdzie przelew

Alior Bank
Millennium
BZ WBK
ING Bank Śląski
mBank
Pekao SA
PKO BP

Cała lista banków z godzinami przelewów w tabeli