SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir na 2022 rok:

Dokąd zmierza branża bankowa w Polsce?

Dokąd zmierza branża bankowa
Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

W usługach finansowych w w ostatnim czasie na szeroką skalę rozpowszechniono nowatorskie możliwości cyfrowe nakierowane na użytkowników, a aktualne warunki pandemiczne tylko przyspieszają ten kierunek. W sektorze funkcjonuje pogląd, że ewolucyjna transformacja oraz kluczowe przemiany ostatnich miesięcy będą utrzymywane z jeszcze większym nasileniem.

W usługach finansowych w w ostatnim czasie na szeroką skalę rozpowszechniono nowatorskie możliwości cyfrowe nakierowane na użytkowników, a aktualne warunki pandemiczne tylko przyspieszają ten kierunek. W sektorze funkcjonuje pogląd, że ewolucyjna transformacja oraz kluczowe przemiany ostatnich miesięcy będą utrzymywane z jeszcze większym nasileniem.

Pandemia zwiększyła chęć wprowadzania nowości, optymalizacji oraz transformacji w sektorze bankowości detalicznej na całym świecie. Wywołała także potrzebę wdrożenia zintegrowanych technologii zarządzania ryzykiem, które w równym stopniu uwzględniają ryzyko finansowe i operacyjne.

Intensywne zmiany w obszarze bankowości indywidualnej można zauważyć gołym okiem. Przejrzysty interfejs stron internetowych, mnogość możliwości dla klientów i doskonała aplikacja mobilna a przede wszystkim dostępna bankowość elektroniczna, to już niezbędne pozycje.

Epoka kodów pin, haseł i kodów na zdrapkach, kolejek w bankach po transfery wyraźnie odchodzi w niepamięć.

Nowoczesne rozwiązania wchodzą szybkim krokiem również w sektor bankowości

Polska została jednym z europejskich liderów w rozwoju cyfrowych kanałów bankowości detalicznej. Izolacja powiązana z pandemią a także towarzyszące temu zjawisku ograniczenia w dostępności do usług świadczonych w sposób tradycyjny sprawiły, że z większą chęcią wybieramy ofertę dostępną w sieci.

Technologiczny przewrót dostarczyły nam w przeciągu niedawnych kilkunastu lat smartfony, które to zostały praktycznie ikoną dzisiejszych czasów. Wcale nie dziwne jest to, że banki prześcigają się w co rusz to bardziej ciekawych i dokładniej zorganizowanych aplikacjach mobilnej bankowości.

Wiele osób wciąż jednakże posiada obawy przed korzystaniem z banku przy użyciu smartfona. 

Zerkając w bankowe jutro widać ewidentnie zmiany w weryfikacji płatności online. Dziś już nie szokują nas transakcje zbliżeniowe telefonem czy zegarkiem. Biometria zawita zatem do naszego świata jeszcze śmielej a także stanie się niebawem powszechnym systemem sprawdzania transakcji zawieranej elektronicznie.

Polacy zostali nauczeni już, że może być lepiej, szybciej, bardziej sprawnie a także bardziej wygodnie i takie wymagania stawiane będą między innymi oczywiście bankom. Polacy to klient, który potrafi niezwykle ekspresowo dostosować się do zmian. 

 Galopująca inflacja i jej wpływ na stopy procentowe

Stopy procentowe w Polsce wzrastają, a wraz z nimi idą w górę raty kredytów. Obszar kredytów hipotecznych w Polsce wynosi mniej więcej 70 procent wszystkich kredytów przyznanym osobom fizycznych. W bezpośredni sposób kwota raty kredytu hipotecznego zależy wprost od poziomu stóp procentowych, więc wzrost stopy procentowej będzie bardzo istotnie wpływał na poziom rat oraz to, jak odczują to poszczególne osoby fizyczne regulujące te zobowiązania.

Z szacunków wychodzi, że już dziś rata przeciętnego kredytu na wartość 300 tys. zł udzielonego na okres 25 lat mogła wzrosnąć z orientacyjnie 1000-1100 zł do 1500-1600 zł. Przy dalszym podwyższeniu będzie to jeszcze mocniej dotkliwe. Kluczowe pytanie, które trzeba sobie zadać, to czy każdy będzie w stanie w tym powstałym otoczeniu ekonomicznym, żeby regulować taki kredyt.

Podnoszone stopy procentowe to bardzo dobre informacje  dla posiadaczy lokat bankowych, gdyż wyższe stopy procentowe oznaczają, że oprocentowanie lokat wzrośnie. Banki żeby zainteresować swoją ofertą klientów z gotówką będą przygotowywać różnorodne promocje bankowe związane zarówno z wyższym oprocentowaniem lokat jak i korzystnymi kryteriami otwierania rachunków bankowych. 

Wyraźne ożywienie gospodarki, poprawa warunków na rynku pracy a także zrezygnowanie z strategii prawie zerowych stóp procentowych stworzyło okoliczności do odbudowy dochodowości sektora bankowego, a zatem także wzmocnienia sytuacji kapitałowej oraz buforów banków przed kolejnymi wstrząsami w światowej i rodzimej gospodarce. 

Co można zyskać, biorąc udział w promocjach bankowych?

Bieżące promocje bankowe pozwalają dosięgnąć szereg różnych bonusów. Do najmocniej wartościowych dodatków zaliczyć można premię gotówkową. Bardzo często oferowanym przez banki bonusem są vouchery i karty podarunkowe. Premią może być także usługa money back polegająca na procentowym zwrocie środków za zakupy zapłacone przy pomocy karty kredytowej ewentualnie karty debetowej. 

Z wyjątkiem promocji bankowych, oferujących nagrodę pieniężną w zamian za otwarcie konta osobistego czy też założenie karty kredytowej, skorzystać można z akcji specjalnych kuszących interesującym oprocentowaniem na koncie oszczędnościowym. Premią może być także dostęp do dochodowej lokaty bankowej.

Promocje bankowe to także możliwość nabycia mniej lub bardziej cennej nagrody rzeczowej. Promocje bankowe mają również na celu przekonać potencjalnych klientów do skorzystania z oferty kredytowej. 

Jednakże uwzględniając niestabilną sytuację na rynku Polskim banki są niezwykle powściągliwe w promocjach bankowych dlatego powinno się je bardzo uważnie śledzić a także analizować.