Osoby zainteresowane kupnem samochodu na firmę zawsze stają przed pytaniem: „Co wybrać – kredyt czy leasing samochodowy?”. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która forma finansowania samochodu jest korzystniejsza, ponieważ pod uwagę należy brać wiele czynników. Obie formy można jednak porównać na różnych płaszczyznach i wówczas zdecydować, które aspekty są dla nas najważniejsze.
Leasing jest pojęciem bardzo ogólnym. Występuje także kilka rodzajów leasingu, a wśród nich leasing operacyjny. W tym artykule będzie porównywany kredyt samochodowy właśnie z leasingiem operacyjnym.
Kupić za gotówkę, wziąć kredyt czy leasing?
Pierwszą kwestią są bezpośrednie koszty, związane z zakupem samochodu. Oczywiście najkorzystniejszy jest zakup za gotówkę, wówczas nie ponosimy dodatkowych kosztów. Natomiast porównując kredyt do leasingu, to najczęściej korzystniejszy jest ten pierwszy rodzaj finansowania samochodu. Nie jest to generalna zasada, zwłaszcza, że coraz częściej firmy leasingowe mają wynegocjowane ze sprzedawcami samochodów korzystniejsze ceny i może się okazać, że to leasing będzie dla nas tańszy. Warto także pamiętać, że banki mają bardziej rygorystyczne podejście w kwestii udzielania kredytu i często wymagają dodatkowych zabezpieczeń (szczególnie w przypadku młodych firm lub osób z „niepewną” historią kredytową) – w takim wypadku koszty kredytu mogą jeszcze wzrosnąć.
Jednym z najważniejszych czynników, związanych z porównaniem kredytu i leasingu, są kwestie związane z podatkiem dochodowym oraz podatkiem VAT. W obu przypadkach nie ma zbyt wielkich różnic pomiędzy kredytem a leasingiem. Mimo to ten drugi rodzaj finansowania samochodu wydaje się korzystniejszy, gdyż np. możemy do kosztów prowadzenia działalności dopisać opłatę wstępną leasingu, wynoszącą od 1% do 45% całkowitej wartości samochodu.
Jeżeli chodzi o formę własności, to w obu przypadkach sytuacja wygląda gorzej, niż gdybyśmy zakupili samochód za gotówkę. W przypadku leasingu to leasingodawca jest pełnym właścicielem samochodu. Natomiast w kredycie bank najczęściej stosuje częściowe przewłaszczenie i cesję z polisy AC.
W przypadku porównywania kosztów warto wziąć także pod uwagę ubezpieczenie. Tutaj nie ma również określonej reguły – zdarza się, że zarówno bank jak i firma leasingowa może zaoferować korzystniejszy pakiet niż nasza obecna firma ubezpieczeniowa. Jeśli chodzi o rejestrację, to nieco korzystniejsza sytuacja jest dla leasingobiorców niż kredytobiorców. Ci drudzy muszą sami muszą zadbać o cały ten proces, który potrwa minimum kilka godzin i uiścić opłatę rejestracyjną, natomiast dla tych pierwszych jest to bez znaczenia, gdyż samochód jest zarejestrowany na leasingodawcę, doliczana jest tylko opłata, ale nie ma potrzeby załatwiania żadnych formalności.