SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Ogrzewanie gazowe

ogrzewanie podłogowe koszt
Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Ogrzewanie gazowe, kotły na pellet i piece na ekogroszek – co wybrać? Żyjemy w klimacie, który zmusza nas do okresowego ogrzewania domów. Pojawia się jednak pytanie, jaki sposób ogrzewania wybrać. Dzisiaj rozwiązań jest naprawdę sporo. Korzystanie z tradycyjnych pieców węglowych odchodzi do lamusa. Pojawiają się nowe, wygodniejsze rozwiązania, takie jak piece CO z podajnikiem. Obecnie do najczęstszych wyborów należy zaliczyć kotły na pellet, czy piece na ekogroszek. Wciąż w użyciu są również piece gazowe, i to od nich rozpoczniemy omawianie kwestii ogrzewania domu.

Ogrzewanie gazowe – piec na LPG

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na ekologię, przez co tradycyjne formy ogrzewania mieszkań są spotykane coraz rzadziej. Jednak nie do końca dotyczy to kotłów na gaz, które wciąż są dosyć powszechnie spotykane. Z czego to wynika? Rzecz w tym, że spośród klasycznych rozwiązań, ogrzewanie gazowe jest zdecydowanie najbardziej ekologiczne. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od rodzaju i jakości używanego gazu. Obecnie kotły CO na gaz zasilane są głównie gazem płynnym LPG. Rozwiązanie to ma szereg zalet, których nie da się bagatelizować:

  • Umiarkowany negatywny wpływ na środowisko – niewątpliwie ogrzewanie gazowe nie jest najbardziej ekologiczną formą ogrzewania, jednak dzięki swojej wydajności, znacząco dominuje pod tym względem na przykład nad tradycyjnymi piecami węglowymi.
  • Wielofunkcyjność – kocioł CO na LPG można wykorzystać zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody.
  • Niskie koszty instalacji i użytkowania – montaż butli z gazem LPG jest dla fachowca bardzo prosty. Nie jest to zatem kosztowny proces. Podobnie użytkowanie kotła gazowego jest stosunkowo tanie.
Kotły na pellet

Kotły na pellet – biomasa jest w modzie

Mogłoby się wydawać, że kotły na pellet to swego rodzaju nowość. Rzeczywiście w ostatnich latach znacząco wzrosła ich popularność. W rzeczywistości jednak pellet jest wykorzystywany do wytwarzania energii od wielu wieków. Czym on tak właściwie jest? Pellet to biomasa, czyli granulat tworzony z pozostałości po obróbce drewna. Innymi słowy jest to materiał naturalny, w dodatku powstający niejako przypadkowo. Rzecz w tym, iż nie ścina się żadnych drzew, aby stworzyć pellet. To już pierwszy argument za tym, aby ogrzewanie pelletem uznać ekologicznym.

Ponadto, kocioł na pellet okazuje się generować mniej zanieczyszczeń niż piec na gaz. Wynika to z rodzaju opału, jak również z jego wydajności. Nie ma wątpliwości, że ogrzewanie pelletem to absolutna czołówka, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne sposoby zapewnienia ciepła w domu. Jednak to nie koniec zalet kotłów na pellet. Wiele osób nie decyduje się na montaż takiego pieca ze względu na relatywnie wysokie koszty. Zakup i montaż pieca są tu droższe niż w przypadku ogrzewania gazowego. Jednak niższe koszty użytkowania sprawiają, że inwestycja zwraca się już po kilku latach. Szacuje się, że średnio koszty ogrzewania pelletem są o niemal ⅓ niższe niż koszty ogrzewania piecem gazowym.

Czy kotły na pellet mają wady?

Ogrzewanie gazowe

Czytając jedynie powyższy opis, mogłoby się wydawać, że kotły na pellet stanowią rozwiązanie doskonałe. Niemniej jednak również one mają swoje wady. Przede wszystkim piece zasilanie pelletem wymagają obsługi. Biomasę trzeba dorzucać do kotła nawet co kilka dni. Ponadto opał zajmuje dużo miejsca w stosunku do niewielkiej, zgrabnej butli z gazem.

Piece na ekogroszek jako alternatywa dla pelletu

Obok kotłów na pellet, piece na ekogroszek stanowią najbardziej ekologiczne rozwiązanie w kwestii ogrzewania domów. Jednak aby być precyzyjnym, trzeba zaznaczyć, że pod tym względem ekogroszek zostaje nieco w tyle za biomasą. Jeśli chodzi o wady tego wytwarzanego z ekologicznego drewna opału, są one bardzo podobne do tych dotyczących pelletu. Przede wszystkim składowany ekogroszek zajmuje dużo miejsca. Ponadto konieczne jest dokładanie do kotła. Z drugiej strony nowoczesne piece CO z podajnikiem sprawiają, że jest to dość proste i komfortowe. Zwykle ogrzewanie ekogroszkiem okazuje się porównywalne cenowo lub nieco tańsze niż ogrzewanie biomasą.

Inne oszczędne rozwiązania

Powyżej wymieniono trzy sposoby ogrzewania domów, należące do najczęściej wybieranych, a jednocześnie najbardziej ekologicznych i oszczędnych. Jednak rozwiązań ekonomicznych i ekologicznych w kwestii ogrzewania jest więcej. Te, które z pewnością warto wymienić, to pompy ciepła, fotowoltaika, czy ogrzewanie podłogowe. Koszt zakupu i wykonania instalacji w przypadku tych dwóch ostatnich jest co prawda dość wysoki, jednak bardzo szybko się zwraca, dzięki taniej produkcji energii cieplnej.