SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Świadectwo charakterystyki energetycznej – zmiany od kwietnia 2023

świadectwo energetyczne
Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy, która określa jakich budynków będzie dotyczył obowiązek posiadania dokumentu jakim jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Przyjrzyjmy się tym istotnym zmianom!

Wcześniej dotyczyło to budynków wybudowanych po 2009 roku. Teraz będą dotyczyły także tych, jakie zostały oddane do użytku wcześniej. Warto zorientować się czym jest audyt energetyczny budynku i kto może go wykonać.

W jakich sytuacjach potrzebne będzie świadectwo energetyczne?

To certyfikat, nazywany też paszportem energetycznych, który określa zapotrzebowanie domu, mieszkania czy lokalu na energię, która jest potrzebna do ogrzewania, wentylacji, podgrzewania wody, a także klimatyzacji i oświetlenia. Świadectwo charakterystyki energetycznej było potrzebne w przypadku domów i lokali zbudowanych po 2009 roku, jednak nowelizacja ustawy sprawia, że będzie ono konieczne, także dla tych, które powstały wcześniej.

 Jak długo jest ważne świadectwo energetyczne budynku?

Taki certyfikat jest ważny 10 lat od momentu sporządzenie. Jednak świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków może być ważne krócej. jeśli podczas remontu zostaną wprowadzone zmiany, które wpływają na zapotrzebowanie energetyczne, to konieczny będzie nowy dokument. Dzieje się tak na przykład jeśli w danym domu czy lokalu zostanie zamontowana klimatyzacja, wymieniony kocioł czy zamontowana fotowoltaika.

Świadectwa energetyczne budynku – kto może wystawić?

Kto może wystawić Świadectwo energetyczne budynku:

  • osoba o wyższym wykształceniu;
  • osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.

Należy jednak spełnić oba te warunki, aby takie świadectwo było ważne.

Do wystawienia takiego dokumentu potrzebne są odpowiednie uprawnienia, które pozwalają przeprowadzić audyt efektywności energetycznej. Kraków to jedno z miast, gdzie stawiamy jest duży nacisk na stosowanie źródeł energii odnawialnej, ograniczenia emisji spalin. Zgodnie z normami, budynki powinny korzystać więcej z naturalnych źródeł energii, niż w tych nieodnawialnych. Co z uwagi na spory udział paliw kopalnych wciąż jest sporym problemem. Audyt energetyczny można przeprowadzić w domu w Ożarowie mazowieckim.

Ile kosztuje taki audyt?

Warto wiedzieć, że od tego roku jest to obowiązkowy audyt energetyczny. Kraków, a także mniejsze miasta to tereny, gdzie z powodzeniem znajdziemy osoby, które mogą go przeprowadzić. Audyt energetyczny budynku cena Kraków to często wyszukiwane frazy przez mieszkańców. Jednak cena różni się w zależności od tego czy świadectwa energetyczne budynku dotyczy domu jednorodzinnego czy mieszkania. Ceny wahają się od 350-500 zł za mieszkanie, i około 700-1000 zł za dom. Wpisując w przeglądarkę frazy świadectwo charakterystyki energetycznej moje ciepło, można znaleźć przydatne informacje na temat koniecznych certyfikatów i inne choćby o energii odnawialnej. Jak pomoże audyt energetyczny? Czyste powietrze – Kraków i mieszkańcy okolicznych miejscowości na to liczą. Ale do tego potrzebne jest poszerzanie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, emisji spalin i ich ograniczanie.