SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Budżet domowy a każde niecodzienne wydatki

Budżet domowy
Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Awaria hydrauliczna, silny ból zęba, stłuczka samochodowa… W codziennym życiu zdarzają się takie sytuacje, których niestety nie da się przewidzieć. Co więcej, naruszą one często dotkliwie domowy budżet. Mimo że nie wszystkie incydenty siejące spustoszenie w portfelu można zaplanować, to znaczną część niecodziennych wydatków da się bezboleśnie wprowadzić do miesięcznego rozrachunku. Jak to zrobić?

Przede wszystkim – wychodzić naprzeciw, analizować i brać pod uwagę zwiastuny takie jak… pory roku. Zmieniająca się pogoda pociąga za sobą masę dodatkowych obowiązków, które z kolei wiązać się będą z kosztami . Nadchodzi jesień, a tuż po niej wymagająca zima. Warto się do nowych warunków przygotować nie na ostatni dzwonek.

Idzie jesień – idą koszty


Właśnie – dzwonek. Kończące się lato kojarzy się większości z mijającą beztroską i wkroczeniem w kolejny cykl obowiązków – powrót do szkoły. Dla wielu okres przygotowań pociechy do kolejnej klasy nie jest drogą usłaną różami. Wyprawka wiąże się z masą wydatków, które każdy rodzic ucznia musi we wrześniu pokryć. Szkoła jednak to nie jedyna jesienne przyczyna zachwiania rodzinnymi finansami. Na nadchodzące ochłodzenie warto przygotować nie tylko własny organizm, kupując cieplejszy strój, ale również dom, mieszkanie, które mogą wymagać dodatkowych prac remontowych, poprawek czy porządków. Co więcej, wyższe kwoty na rachunkach związane z ogrzewaniem. Problem narasta, kiedy w garażu czeka na przygotowanie do zimy auto, a zwłaszcza jego opony. Kończy się lato, dodatkowe jesienne wydatki wydają się mnożyć bez końca. Można jednak opracować odpowiedni plan, by finansowo im podołać.

Dla przewidujących – lokata bankowa, lokata domowa


Przede wszystkim – nie panikować. Każdą – możliwą do przewidzenia – sytuację należy ze spokojem i rezerwą opracować. Warto zacząć działać już teraz. A najlepiej jeszcze wcześniej – pomyśleć o założeniu lokaty, która zakończy się w czasie naszego sezonowego zapotrzebowania pieniężnego. Takie „samo zarabiające na siebie” środki to skarb w przypadku kupowania wyprawki czy nowych opon do samochodu. Nie chcemy zakładać rachunku oszczędnościowego w banku? Nie szkodzi. Można ją zastąpić „domową lokatą” w postaci puszki, słoika, koperty – wszystkiego, co posłużyć może za tymczasową przechowalnię gotówki, gdzie wrzucać będziemy codziennie określoną kwotę.

Dla mniej zapobiegliwych – kredyt, pożyczka


Dla tych mniej przewidujących na rynku finansowym istnieje mnóstwo ofert szybkich pożyczek gotówkowych udzielanych na dowolny cel. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu gotówkowego. Jeśli jednak niechętni jesteśmy do takich zobowiązań, zawsze znajdzie się pomocna mama, ciocia czy sąsiadka, która tymczasowo zasili rodzinny budżet. Warto też pamiętać, że nie wszystko trzeba finalizować w jednym czasie. Opony można kupić wcześniej, a książki i zeszyty jeszcze przed rozpoczęciem „boomu edukacyjnego”, kiedy ceny przyborów mogą być niższe. Najważniejsze to martwić się na zapas, a myśleć strategicznie i długoplanowo. Wówczas żadne nieprzewidziane wydatki nie będą nam straszne.