SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Czy nadal warto kupić aparat kompaktowy?

Czy nadal warto kupić aparat kompaktowy
Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Obecnie praktycznie każdy ma w swojej kieszeni urządzenie, które pozwoli na wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów w bardzo wysokiej jakości. Czy zakup osobnego aparatu dalej będzie dobrym pomysłem? To rozwiązanie doceniane przez wiele osób – warto poznać zalety takiego sprzętu i polecane modele.

Czym wyróżnia się aparat kompaktowy?

Aparat kompaktowy to niewielkie urządzenie, które – w przeciwieństwie do wielu innych rodzajów sprzętów do robienia zdjęć – jest wyposażone w niewymienny, wbudowany obiektyw. Jego charakterystyczną cechą jest także niewielki rozmiar, dzięki czemu aparat tego typu zmieści się bez większych problemów w każdym plecaku czy torbie, a często także w kieszeni. Choć jeszcze kilkanaście lat temu aparaty kompaktowe były niezwykle popularnym rozwiązaniem, obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Nadal jednak świetnie sprawdzą się w wielu sytuacjach – są one kupowane między innymi przez miłośników wycieczek. Skromne gabaryty sprawiają, że aparat można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, aby w wygodny sposób robić wysokiej jakości zdjęcia.

Aparaty kompaktowe dla osób, które uwielbiają podróże

Szukając aparatu kompaktowego dla siebie, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje preferencje dotyczące wykorzystania takiego urządzenia. Niektóre modele charakteryzują się wodoodporną konstrukcją, która świetnie sprawdzi się w przypadku wypraw w mniej sprzyjających warunkach. Część sprzętów oferuje z kolei bardzo wysoki poziom zoomu, co będzie szczególnie przydatne dla osób, które chcą fotografować m.in. ptaki czy inne zwierzęta z bezpiecznej odległości. Nie bez znaczenia jest także pojemność baterii – to czynnik, który będzie mieć spory wpływ na korzystanie z aparatu kompaktowego w podróży.

Jaki rodzaj obiektywu wybrać?

Jedną z najważniejszych części specyfikacji aparatu kompaktowego jest obiektyw. W przeciwieństwie do lustrzanek nie jest możliwe odkręcenie go, by szybko zamontować element o innych właściwościach. Z tego względu często najlepiej będzie postawić na uniwersalny model, który sprawdzi się w różnych warunkach. Można wybrać m.in. obiektywy z funkcją superzoom czy soczewki stałoogniskowe. W przypadku tych pierwszych mowa o wyjątkowo kompaktowych urządzeniach, które można łatwo zmieścić w kieszeni. Charakteryzują się one niewielkimi matrycami, ale zapewniają kilkukrotny zoom, który jest świetnym kompromisem pomiędzy przybliżeniem a jakością obrazu. Stałoogniskowe modele mają z kolei nieco większe matryce i najlepiej sprawdzą się w rękach doświadczonych fotografów. Umiejętne korzystanie z takiego urządzenia umożliwia wykonywanie zdjęć o jakości porównywalnej z lustrzankami ze średniej półki cenowej.

Kiedy przydaje się aparat kompaktowy?

Mimo że aparaty kompaktowe używane są głównie do robienia zdjęć na wycieczkach, można wykorzystywać je także w wielu innych celach. Świetnie sprawdzą się także w pracy, jeśli potrzebujemy szybko wykonać fotografie w wysokiej jakości. Jednym z polecanych modeli jest Canon PowerShot G7 X Mark II z rozdzielczością 20,1 megapikseli. W odróżnieniu od telefonów sprzęty tego typu nie łączą się z siecią, choć możliwe jest przesyłanie zdjęć przez wi-fi, dzięki czemu komfort użytkowania stoi na bardzo wysokim poziomie. Canon G7 X Mark II charakteryzuje się świetną jakością obrazu, a także możliwością nagrywania wideo w jakości 1080p.

Aparat kompaktowy w pracy

Odpowiednio dobrany aparat kompaktowy to wygodny, wszechstronny sprzęt, który może skutecznie służyć przez długie lata. Największym atutem takiego rozwiązania są skromne gabaryty, dzięki którym można zabrać urządzenie w dowolne miejsce bez większych problemów. Do tego warto zadbać, by wybrany model był odporny na zabrudzenia, pozwalał na fotografowanie w trudnych warunkach i oferował wytrzymałą baterię. Wszystko to przekłada się między innymi na komfortowe wykorzystanie w pracy – aparat kompaktowy nie będzie zajmować dużo miejsca i często zmieści się nawet w torbie na laptopa. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa sprzętu, warto jednak wyposażyć się także w specjalny futerał, który będzie idealnie dostosowany do gabarytów aparatu. Dobrym pomysłem mogą być również inne akcesoria – na przykład szkło hartowane, które zagwarantuje dodatkową ochronę ekranu. W większości przypadków potrzebna będzie ponadto karta SD do zapisywania zdjęć oraz nagrań.