SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Czy osoba z nowotworem może się ubezpieczyć?

czy-osoba-z-nowotworem-moze-sie-ubezpieczyc
Picture of Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Choroba nowotworowa to nie tylko trudne wyzwanie zdrowotne, ale także dla poważne obciążenie dla budżetu chorego i jego bliskich. Koszty leczenia, specjalistycznych wizyt, rehabilitacji i innych usług medycznych mogą być bardzo wysokie. Niestety nie wszystkie potrzebne wówczas świadczenia pokrywa w całości NFZ. Polisa na wypadek zachorowania na raka może zapewnić solidne wsparcie finansowe w tym trudnym czasie. Jednak czy możliwe jest ubezpieczenie chorego na raka, który już otrzymał diagnozę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Ubezpieczenie osoby chorej na raka – czy to możliwe? 

Wiele osób szukających prywatnych ubezpieczeń zastanawia się, kto ubezpieczy chorego na raka. Ostatecznie jest to diagnoza, która może generować poważne ryzyka dla towarzystwa. Otóż są na rynku firmy umożliwiające zawarcie takiej polisy pod pewnymi warunkami i w ograniczonym zakresie. Często będzie się to wiązało z wypełnieniem ankiety medycznej przy ubezpieczeniu na życie osoby chorej. Jeśli chodzi natomiast o polisy turystyczne, to fakt takiej diagnozy będzie wymagał zakupu rozszerzenia o choroby przewlekłe.

Warto zaznaczyć, że większość działających na rynku firm ubezpieczeniowych oferuje wyłącznie ubezpieczenie od zachorowania na nowotwory – są to tak zwane onkopolisy. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że osoby chore na raka mają bliskich, którym chcą pozostawić pewne zabezpieczenie finansowe, powinny one szukać ofert umożliwiających wypłatę świadczeń np. w przypadku ich śmierci.

Takie polisy na życie z pewnością można znaleźć, lecz ubezpieczyciel może zapytać w ankiecie o wiek lub stan zdrowia, a zatajenie informacji o diagnozie nowotworu może skutkować odmową wypłaty ewentualnych świadczeń. Ubezpieczenie się bez pytań o choroby jest obecnie możliwe pod pewnymi warunkami w takich towarzystwach, jak np. Lloyd’s lub Warta. Pamiętaj jednak, by dokładnie przeczytać OWU! 

Jak ubezpieczyć osobę z diagnozą nowotworu? 

Jak już wspomnieliśmy, znalezienie ubezpieczenia na życie dla osoby z nowotworem może stanowić spore wyzwanie, jednak jest to możliwe. Poszukując takiej polisy, podejmij następujące kroki: 

 • Skorzystaj z porady eksperta ubezpieczeniowego – zapytaj o dostępne ubezpieczenie dla chorych na raka. Polisa na życie ma zapewnić wypłatę sumy ubezpieczeniowej w przypadku śmierci ubezpieczonego. W przypadku osób chorych na nowotwór składki mogą być wyższe, a zakres ochrony ograniczony. Jednak znalezienie ubezpieczenia jest możliwe. 
 • Rozważ dokupienie ubezpieczenia zdrowotnego – pokryje ono koszty leczenia,  hospitalizacji i innych świadczeń medycznych. Dostępność oraz zakres ochrony także mogą być ograniczone w przypadku osób z chorobami nowotworowymi, jednak polisa zapewni np. szybszy dostęp do lekarzy specjalistów w prywatnych placówkach medycznych wyszczególnionych w umowie. 
 • Sprawdź warunki ubezpieczenia – upewnij się, że ubezpieczenie chorego na raka z już postawioną diagnozą na pewno jest możliwe i jakie świadczenia zapewnia wybrana polisa. W przeciwnym razie będziesz niepotrzebnie opłacać składkę, a nie zagwarantuje to wypłaty świadczeń bliskim np. w przypadku Twojej śmierci. Porównaj oferty różnych towarzystw, skupiając się na wysokości składek, zakresie ochrony i warunkach wypłaty świadczeń.
 • Zapoznaj się z wyłączeniami i ograniczeniami – zdecydowana większość polis na życie nie obejmuje nowotworów w zaawansowanym stadium lub zdiagnozowanych przed zawarciem umowy. 
 • Zgromadź niezbędne dokumenty z historią choroby – karty informacyjne z leczenia ambulatoryjnego i okresów hospitalizacji, zaświadczenia o stanie zdrowia, wyniki badań, opinie lekarskie itp. Sprawdź, jakich dokładnie dokumentów wymaga dane towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Co może zapewnić onkopolisa? 

Pamiętaj, że im szybciej wykupisz ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka, tym większe prawdopodobieństwo, że zapewnisz sobie finansową pomoc w razie otrzymania takiej diagnozy. Jeśli nabędziesz polisę odpowiednio wcześnie, zredukujesz ryzyko, że zostanie ona odrzucona z powodu Twojego stanu zdrowia. Miej na uwadze, że towarzystwo może wymagać ankiety medycznej przed zawarciem umowy! 

Jakie ubezpieczenie dla chorych na raka zapewnia najlepsze wsparcie w obliczu diagnozy? Jest to tak zwana onkopolisa. Ochrona ubezpieczeniowa na wypadek nowotworu może zagwarantować wypłatę świadczeń w przypadku zdiagnozowania choroby podlegającej klasyfikacji opisanej w OWU. Kwota jest wypłacana jednorazowo, a jej wysokość zależy od ustalonego w umowie wariantu i sumy ubezpieczenia.  

Onkopolisę można wykupić jako osobną ochronę lub jako rozszerzenie polisy na życie i zdrowie, a także składnik pakietu ubezpieczeniowego. Wsparcie finansowe w obliczu choroby będzie uzależnione od wybranego wariantu oraz warunków umowy. Świadczenia z ubezpieczenia na wypadek nowotworu można przeznaczyć m.in. na: 

 • terapię onkologiczną (w tym zabiegi i operacje);
 • zakup leków nierefundowanych;
 • pokrycie kosztów specjalnej diety oraz usług dietetyka; 
 • dojazdy do placówek medycznych i ośrodków rehabilitacyjnych;
 • konsultacje lekarzy specjalistów (również prywatne);
 • pomoc w opiece nad dziećmi i zwierzętami. 

Gdzie kupić ubezpieczenie dla osoby chorej na raka? 

O wybrane polisy na życie lub inny rodzaj ubezpieczenia dla chorych na raka możesz zapytać na przykład w wiodącej multiagencji CUK. Firma zapewnia dostęp do ofert ponad 40 znanych towarzystw, w tym m.in. urozmaicone polisy na życie, majątkowe i podróżne. 

Doświadczeni doradcy z pewnością podpowiedzą Ci, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla osoby chorej na raka lub mającej inną poważną diagnozę medyczną. Kontakt z ekspertem branży znacząco ułatwi dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb. Już dziś odwiedź witrynę CUK Ubezpieczenia, zadzwoń na infolinię lub zostaw numer w formularzu na stronie.