SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?
Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Jeżeli zapytamy przypadkowych osób na ulicy, czym zajmuje się biuro rachunkowe, to większość odpowiedzi będzie do siebie zbliżona – prowadzi księgowość i rachunkowość firm. Jest to jednak olbrzymie spłycenie działalności biur rachunkowych i ich faktycznej roli nie tylko na rynku gospodarczym, ale również w kontaktach między innymi z fiskusem. Czym rzeczywiście zajmują się biura rachunkowe? Czy wielkość firmy, jej obroty i świadczone usługi mają wpływ na opłacalność skorzystania z usług biura rachunkowego?

Działalność biur rachunkowych można w dużym uproszczeniu określić na kilku płaszczyznach: płaszczyźnie księgowości oraz podatków, płaszczyźnie finansów oraz płaszczyźnie kadr i płac. Dodać do tego możemy również inne usługi, które coraz częściej świadczone są przez biura rachunkowe jako kompleksowe rozwiązania prawno-finansowe dla biznesu.

Księgowość oraz podatki

Podstawowym zakresem działalności niemal wszystkich biur rachunkowych działających obecnie na polskim rynku są wszelkie działania związane z prowadzeniem księgowości, między innymi ksiąg rachunkowych oraz rozliczaniem podatków. To właśnie z tego względu podpisuje się umowę z podmiotem zewnętrznym w stosunku do własnej firmy, aby ten podmiot, czyli biuro rachunkowe, odpowiednio zadbało o prawne aspekty naszych rozliczeń między innymi z Urzędem Skarbowym. Pewne jest, że pracownicy biur rachunkowych, którzy na co dzień siedzą w podatkach i ich nowelizacjach, znacznie szybciej i lepiej znajdą rozwiązania finansowe dopasowane do potrzeb naszej firmy – nie dość, że jest to możliwość poczynienia oszczędności związanych z samą działalnością outsourcingową biura rachunkowego w stosunku do zatrudniania własnego księgowego na pełen etat, to jeszcze mamy dostęp do wiedzy i doświadczenia wszystkich pracowników danego biura rachunkowego. To wszystko przekłada się na lepsze wykorzystanie możliwość zmniejszenia obciążeń podatkowych przez naszą firmę!

Finanse


W sferze zainteresowań biur rachunkowych leży jednak nie tylko szeroko rozumiana księgowość, ale również finanse – analizy finansowe na zlecenia, czy też pomoc związana z tworzeniem wniosków kredytowych czy leasingowych. Dobrze przygotowany wniosek oparty na rzetelnym przedstawieniu kondycji finansowej firmy czy spółki ma większą szansę sukcesu! Samodzielne ubieganie się o kredyt czy leasing może być nie tylko czasochłonne, ale również wpływać negatywnie na nasze zaangażowanie w rozwój firmy na innych płaszczyznach.

Kadry i płace


Ostatnią sferą działalności biur rachunkowych, która nie jest prowadzona co prawda przez wszystkie biura, są sprawy związane z kadrami i płacami. Biura rachunkowe starają się ewoluować i dostosowywać do zapotrzebowania przedsiębiorców, którzy wymagają kompleksowych usług – sporządzanie listy płac, czy prowadzenie wszystkich akt pracowniczych przez podmiot zewnętrzny odciąża pracodawcę i daje mu więcej czasu na podejmowanie innych zadań i czynności, jak chociażby pozyskiwanie nowych kontrahentów.

Dobre biuro rachunkowe?


Przykładem wzorcowego biura rachunkowego może być biuro rachunkowe. Przeglądając jego ofertę, można nie tylko dostrzec szeroki zakres świadczonych usług, ale również nowoczesne podejście do tematu – rzadko które biuro rachunkowe daje możliwość podglądu wszystkich jego czynności on-line. Daje to jednocześnie możliwość korzystania z usług nie tylko lokalnym przedsiębiorcom, ale także tym, których działalność jest oparta na Internecie, czy też mają swoje siedziby w innych zakątkach naszego kraju.

Przyszłość i korzyści?


Czy wszystkie biura rachunkowe będą podążały podobną ścieżką rozwoju i już za chwilę czeka nas zmierzch tradycyjnej księgowości prowadzonej przez pracownika zatrudnionego na etacie? Wydaje się, że tak może być, gdyż księgowość prowadzona przez profesjonalny podmiot zewnętrzny daje nie tylko większą pewność podejmowanych przez niego działań, ale również jest znacznie tańsza. Odpowiadając na pytanie postawione na początku, skorzystanie z usług biura rachunkowego jest zawsze najlepszym rozwiązaniem niezależnie od wielkości naszej firmy, czy jej obrotów i ilości operacji finansowych w miesiącu. Wystarczy porównać koszty biura rachunkowego z kosztami zatrudnienia dodatkowego pracownika, aby zobaczyć wymierne korzyści!