SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Doradca podatkowy w firmie, czyli jak zaoszczędzić na podatkach?

Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Prawo umożliwia przedsiębiorcom optymalizację podatkową, czyli wykorzystanie narzędzi, które pozwolą zmniejszyć obciążenia na rzecz budżetu państwa. Optymalizacja nie jest jednoznaczna z unikaniem płacenia podatków, jednak powinna być przeprowadzona we właściwy sposób. Niezbędna okazuje się pomoc doradcy podatkowego, który będzie na bieżąco dostosowywał politykę podatkową firmy do zmian w przepisach.

Czym jest doradztwo podatkowe?

Z usług doradcy podatkowego mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Najczęściej po poradę sięgamy, gdy borykamy się z jakimś konkretnym problemem o charakterze podatkowym. Otrzymanie wezwania z urzędu skarbowego, niewyjaśniona podatkowo transakcja czy chęć niejasny przepis podatkowy – to właśnie powody, dla których odwiedzamy doradcę podatkowego. Niemniej jednak z jego pomocy można korzystać nie tylko incydentalnie, ale na bieżąco. W takim kontekście doradca podatkowy ustala politykę firmy pod kątem płaconych podatków oraz wdraża ją w życiu. Mowa tutaj o optymalizacji podatkowej, czyli o działaniach, które mają na celu zmniejszenie obciążeń w postaci podatku dochodowego, VAT czy innych.

Na czym polega optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa to działanie, które jest całkowicie zgodne z obowiązującym prawem. Polega na wykorzystaniu narzędzi, które pozwolą zmniejszyć wysokość zobowiązań podatkowych, płaconych na rzecz budżetu państwa. Optymalizacja podatkowa opiera się między innymi na:

  • wyborze odpowiedniej formy opodatkowania,
  • uwzględnieniu w rozliczeniach kosztów podatkowych,
  • dokonywani transakcji korzystnych z podatkowego punktu widzenia,
  • opracowywaniu wieloletnich strategii inwestycyjnych pod kątem podatkowym.

Nie chodzi więc o to, aby unikać płacenia podatków, a jedynie o to, by zmniejszyć ich wysokość. Podatki pochłaniają bowiem znaczną część budżetu przedsiębiorstwa. Tymczasem okazuje się, że w wielu firmach nie zostały wprowadzone żadne działania, które miałyby na celu optymalizację. Dotyczy to zarówno małych, rodzinnych przedsiębiorstw, jak i dużych, dobrze prosperujących zakładów. Warto mieć świadomość, że optymalizacja podatkowa wymaga kompleksowego podejścia, natomiast planuje się ją w ujęciu wieloletnim. Z drugiej strony, zmienność przepisów podatkowych w Polsce powoduje, że wymaga ona ciągłych korekt, a czasami nawet drastycznych zmian.

Doradca podatkowy w firmie, czyli jak zaoszczędzić na podatkach?

W niemal każdej większej firmie zatrudnieni są księgowi, natomiast mniejsze podmioty gospodarcze chętnie korzystają z pomocy biur rachunkowych. Należy jednak mieć świadomość, że porad o charakterze podatkowym może udzielać jedynie doradca podatkowy, posiadający odpowiednie uprawnienia. Nie ma więc możliwości, aby księgowy opracował, a także wprowadził w życie plan, którego celem jest zmniejszenie obciążeń o charakterze podatkowym. Wynika to z jednej strony z przepisów prawa, z drugiej zaś z poziomu wiedzy, jaką posiada doradca podatkowy oraz z jego doświadczeń zawodowych. Chcąc mieć pewność, że opracowana strategia pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty, a jednocześnie nie narazi nas na konsekwencje natury prawnej, warto zapoznać się z ofertą profesjonalnej kancelarii, jaką jest Kancelaria Walterowicz. Usługi doradztwa podatkowego skierowane są zarówno do mniejszych, jak i większych firm. Choć w Polsce nie są jeszcze bardzo popularne, to w całej Europie i za Oceanem firmy chętnie korzystają z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy pomagają im zoptymalizować wydatki o charakterze podatkowym.