SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Jak inwestować w złoto?

Jak inwestować w złoto?
Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Mówi się, że dobrze jest kupować złoto, gdy gospodarkę dotyka kryzys finansowy. Jednak ci, którzy interesują się giełdą i mają w tym doświadczenie wiedzą, że kryzys to dobry moment nie na kupowanie złota, lecz na jego zakup. Gdy już to wiemy, rodzi się kolejne pytanie – kiedy kupować złoto, aby na nim zarobić?

Majątek w złocie

Przede wszystkim trzeba przypomnieć podstawową zasadę dobrego inwestowania. Czyli należy kupić coś tanio, aby potem sprzedać to drożej, i tak samo sprawa wygląda ze złotem. Specjaliści uważają ponadto, że od pięciu do piętnastu procent majątku należy mieć zainwestowane w złoto. Kiedy na rynku finansowym jest sytuacja kryzysowa, wówczas sprzedajemy to złoto.

Dlaczego warto kupować złoto regularnie?

Natomiast kiedy kupować złoto, kiedy jest ten idealny moment? Niestety, precyzyjnie nie można na to pytanie odpowiedzieć. Możemy tylko dowiedzieć się, jak to było w przeszłości. Specjaliści mówią o systematycznym lokowaniu pieniędzy w złoto, czyli radzą odkładać uncje albo kilka uncji złota co miesiąc albo raz na trzy miesiące. Są nawet specjalne programy finansowe przygotowane przez instytucje finansowe w ramach których można odkładać systematycznie złoto. Umowę podpisuje się na rok i zobowiązujemy się, że co miesiąc lub raz na trzy miesiące będziemy kupować co najmniej jedną uncję złotego kruszcu. Dlaczego dobrze jest kupować złoto regularnie? Otóż kruszec kupowany regularnie zmniejsza ryzyko finansowe, a to wszystko dzięki temu, że cena jest uśredniona. Poza tym inwestorzy przy okazji programu otrzymują różnego rodzaju upusty.

Od czego zależy cena złota w naszym kraju?

Cena złotego kruszcu zależna jest od dwóch czynników – pierwszy czynnik to cena kruszcu w Londynie. Cena złota w Londynie jest ogłaszana dwa razy na dzień w Wielkiej Brytanii. Drugi czynnik to kurs dolara amerykańskiego w stosunku do złotówki. Obecnie cena jednej uncji złota wynosi 1.145,00 dolarów czyli w przeliczeniu na złotówki będzie to około trzech tysięcy złotych. Ci, którzy inwestują co miesiąc złoto w programie muszą więc być stosunkowo zamożni i mieć co jakiś czas wolne kilka tysięcy. Raczej nie inwestuje więc w złoto szary zjadacz chleba, który co miesiąc dostaje zaledwie dwa tysiące na rękę i za to musi opłacić rachunki. Warto też dodać, że najwyższą cenę zapłaciliśmy za złoto w 2009 roku, na przełomie lutego i marca, kiedy uncja złota kosztowała trzy tysiące osiemset złotych. Duży wpływ na tak wysoką cenę złota miał wysoki kurs dolara – dolar wynosił w tamtym okresie 3 złote i 88 groszy.

Co ze złotem w najbliższym czasie?

Czy warto obecnie inwestować w złoto? Specjaliści mówią o tym, że przyszłość złotego kruszcu rysuje się raczej w różowych barwach – dużo osób ostatnio inwestuje w złoto. W złoto inwestują banki emisyjne oraz poważne koncerny, w złoto inwestują także indywidualni inwestorzy. Robią oni to z myślą, że złoto zabezpiecza majątek i chroni przed kryzysem na rynku. Poza tym Polacy coraz częściej inwestują w kruszec.