SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Od czego zależą kursy akcji na giełdzie?

kursy giełdowe
Picture of Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Granie na giełdzie niejednej osobie spędza sen z powiek. Zastanawia się ona, jak grać, aby osiągnąć jak najwyższe zyski finansowe. Czasami mamy do czynienia z bardzo dużymi spadkami, a czasami dopisuje nam szczęście. Czy jest jakaś jedna zasadą, którą można ogarnąć giełdę? Z pewnością nie, ale można mniej więcej określić, od czego zależą kursy akcji.

Pomoc doradców

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że akcje to papiery wartościowe danych spółek, które są wystawione na sprzedaż na rynku nazywanym Giełdą Papierów Wartościowych. Na giełdzie tej różni inwestorzy kupują oraz sprzedają akcje. Mogą to być domy maklerskie albo biura maklerskie, a mogą to być całkiem prywatni inwestorzy. Ci którzy inwestują nie są pozostawieni samymi sobie, ponieważ mają oni do dyspozycji różnego rodzaju doradców. Doradzą oni nam albo odpowiedzą na pytania. Do dyspozycji mamy też całą masę artykułów w internecie oraz poradników i książek, kursów, szkoleń, materiałów wideo, z których możemy dowiedzieć się tego, od czego zależą kursy akcji.

Jak kształtuje się cena akcji na giełdzie?

Warto też wiedzieć to, że to wolny rynek kształtuje kursy walut. Gdy wprowadzana jest dana spółka na rynek, dochodzi do pierwszej wyceny akcji – na wycenę tę składa się wiele czynników. Potem kurs akcji zależy od inwestorów – to inwestorzy regulują ten kurs, na przykład jeśli są zainteresowani ceną akcji danej spółki, wówczas wartość tej spółki rośnie. Spowodowane jest to tym, że zwiększa się popyt, natomiast podaż nie zmienia się. Natomiast jeśli inwestorzy zaczynają sprzedawać akcje spółki, cena tych akcji spada. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z prawami rynku podaż wówczas jest coraz większa, czyli akcje wracają na wtórny rynek a popyt zmniejsza się. Coraz mniej inwestorów zaopatruje się w akcje i dlatego cena musi spaść. I właśnie w ten sposób kształtowana jest cena akcji na giełdzie.

Od czego zależą decyzje inwestorów?

To że inwestorzy kształtują cenę akcji na giełdzie to jedna strona medalu, ale od czego zależą decyzje inwestorów? Otóż decyzje te spowodowane mogą być na przykład publikacji okresowych raportów mówiących o zyskać spółek. Mogą te decyzje być spowodowane również zmianą zarządu oraz decyzją w kwestii dywidendy i sytuacją na rynku. Również wiele innych czynników może wpłynąć na decyzje inwestorów.

Emocje na giełdzie i psychologia tłumu

Wiele zależy także od emocji – specjaliści twierdzą, że wiele decyzji inwestorzy podejmują niezbyt racjonalnie, chociaż wcześniej przysięgają sobie, że będą kierować się rozumem. Wiele zależy także od tego, jak inwestorzy zachowują w czasie tzw. hossy, kiedy dużo osób kupuje akcje. Hossa to trend wzrostowy na Giełdzie Papierów Wartościowych. To właśnie wówczas wiele osób podejmuje bardzo ryzykowne decyzje, ponieważ w tłumie czują się oni bezpiecznie. Zachowują się tak jak wszyscy, czyli kierują się konformizmem – takie decyzje mogą być zgubne. Można powiedzieć więc, że decyzje inwestorów są w dużej mierze kształtowane przez psychologię.