SesjeElixirow.pl

Sprawdź nowe informacje. Godziny
księgowania przelewów w Sesje Elixir.

Jakie warunki trzeba spełnić, by ubiegać się o hipotekę? Blog kredytowy przygotował ciekawe informacje

Artur

Artur

Miłośnik tematyki finansowej, dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Myślisz nad zakupem nieruchomości i finansowaniem jej kredytem? Do tego procesu warto jak najlepiej się przygotować, aby uzyskać oszczędności. Ekspert Bloga Kredytowego przedstawia najważniejsze informacje na ten temat.

Planujesz kredyt mieszkaniowy? Zacznij się przygotowywać!

Kredyty mieszkaniowe zaciągane z myślą o zakupie nieruchomości na własne cele mieszkaniowe to dla wielu osób upragnione zobowiązania, które pełnią przecież wyjątkowo ważną rolę, jaką jest zakup wymarzonego domu lub mieszkania. Zwykle wiążą się także z dużym obciążeniem dla domowych budżetów. 

Według raportu AMRON-SARFiN przeciętny kredyt hipoteczny opiewa dziś na kwotę 375 367 zł, a ponad połowa kredytobiorców decyduje się na okres spłaty wynoszący 25–35 lat. Oczywiście, zanim dojdzie do podpisania umowy trzeba spełnić zróżnicowane warunki stawiane przez bank. W rezultacie niekiedy może zdarzyć się, że instytucja nie zgodzi się na wypłatę środków. Brak wiedzy może przełożyć się również na duże straty finansowe. 

Blog Kredytowy podpowiada: jakie warunki banku trzeba spełnić?

Jak zapobiec temu scenariuszowi? Przede wszystkim należy uzupełnić wiedzę. Pod tym względem sprawdzonym źródłem okaże się: https://blogkredytowy.pl/.

Michał Dawidowicz – doświadczony ekspert kredytowy – dzieli się tam informacjami cennymi z perspektywy każdego przyszłego i aktualnego kredytobiorcy. Warto także jak najwcześniej rozpocząć przygotowania do zaciągnięcia kredytu! Czasami pozornie niewielkie zmiany znacząco zwiększają Twoje możliwości w oczach banku. 

Poniżej znajdziesz sprawdzone informacje na temat najważniejszych warunków, jakie powinni spełnić kredytobiorcy.

1. Wiek

Minimalny wiek zazwyczaj wynosi 18 lat (młodzi kredytobiorcy mogą mieć problem ze spełnieniem warunków dotyczących np. stażu pracy!), jednak maksymalny wiek na koniec okresu kredytowania różni się w zależności od banku. Często jest to 60-70 lat, ale niektóre banki mogą akceptować wnioskodawców starszych. Twój wiek ma więc przełożenie na to, jaki okres kredytowania będzie można przyjąć.

2. Zdolność kredytowa

Twoje dochody, zarówno stałe jak i nieregularne, są oceniane pod kątem zdolności do pokrycia miesięcznych rat kredytu wraz z bieżącymi wydatkami. Banki analizują także Twoje aktualne zadłużenie, w tym inne kredyty, pożyczki oraz limity na kartach kredytowych. Sprawdzonym sposobem na zwiększenie zdolności może być więc pozbycie się kart kredytowych czy limitów w koncie.

3. Wkład własny

Wymagany wkład własny to zazwyczaj minimum 10% wartości nieruchomości, choć niektóre banki mogą wymagać większego wkładu, zwłaszcza w sytuacji wyższego ryzyka kredytowego. W przypadku kredytu na budowę domu za wkład własny można uznać np. wartość działki budowlanej.

4. Historia kredytowa

Twoja przeszła aktywność kredytowa, rejestrowana w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), będzie dokładnie przeanalizowana przez bank. Opóźnione płatności, a tym bardziej nieuregulowane długi mogą negatywnie wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej. Sprawdź raport w BIK przed złożeniem wniosku

5. Stałość dochodów

Banki preferują kredytobiorców z regularnymi i przewidywalnymi dochodami. Zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony jest oceniane najwyżej, ale dochody z działalności gospodarczej, a nawet umów cywilnoprawnych również są akceptowane, pod warunkiem że są stabilne i właściwie udokumentowane. Wszystko zależy jednak od polityki konkretnej instytucji.

6. Zabezpieczenie kredytu

Kredyt hipoteczny musi być zabezpieczony na nieruchomości, która jest przedmiotem finansowania (niekiedy wymagane może być zabezpieczenie na innej nieruchomości). Bank przeprowadza wycenę nieruchomości, aby upewnić się, że jej wartość odpowiada kwocie kredytu.

7. Stan prawny nieruchomości

Nieruchomość musi mieć uregulowany stan prawny, co oznacza brak obciążeń hipotecznych, spornych sytuacji własnościowych czy innych kwestii, które mogłyby utrudnić jej przekazanie jako zabezpieczenie kredytu. Koniecznie zweryfikuj to przed złożeniem wniosku!